Loading...
Schroth Metodu 2018-03-20T22:49:12+03:00

Skolyozun cerrahi olmayan tedavisinde günümüze kadar pek çok yöntem geliştirilmiştir. Şu anda dünyanın yaygın ve etkili olarak kullandığı skolyozun üç boyutlu olarak ele alındığı yöntemlerdir. Çünkü skolyoz üç boyutlu bir deformitedir ve etkili bir tedavi için kişiye özel üç boyutlu yaklaşım gerektirir.

Skolyoz tedavisinde en yaygın egzersiz yöntemlerinden biri kendisi de skolyoz hastası olan fizyoterapist Katharina SCHROTH tarafından geliştirilmiş egzersiz protokolüdür.SCHROTH methodu olarak bilinen ve yaygınlaşan özel skolyoz egzersizlerini hem kendi  hem hastalar üzerinde uygulamış ve Almanya’da kendi adına bir klinik kurarak bunu bir tedavi protokolü olarak yerleştirmiştir.1921 yılında Schroth tarafından uygulanmaya başlayan üç boyutlu egzersiz tedavisi günümüzde gelişerek ve başta Almanya olmak üzere birçok ülkede yaygınlaşarak uygulanmaya devam etmektedir.

Egzersizler özellikle omurgayı doğru pozisyonlayarak ve kişinin skolyozuna özel nefes teknikleri eşliğinde yapılır. Kişiye ayna karşısında duruş eğitimleri verilerek bu düzgünlüğü günlük yaşamında nasıl devam ettireceği öğretilir.

Günlük yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesi, kifoz ve lordozun düzeltilmesi, mobilizasyon teknikleri ve egzersiz bu tekniğin temel elementleridir.

Egzersizler nefes temelli olduğu için yapılan çalışmalarda vital kapasitede iyileşmeler görülmüştür.Bununla birlikte cobb açısı, postürde iyileşmeler görülmüştür.Geleneksel skolyoz tedavilere göre daha fazla başarılı sonuçlar elde edilmektedir.Method  7’den 70’e her yaş grubunda uygulanabilmektedir.