Skolyoz Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?

//Skolyoz Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?

Skolyoz Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?

skolyoz nedirSkolyoz Nedir?

Skolyoz kaderiniz değildir. İnsan omurgasına yandan bakıldığında tam düz değildir. Boyun ve bel bölgesinde hafif çukurluk (lordoz) ve sırt bölgesinde hafif kamburluk (kifoz) vardır. Arkadan bakıldığında ise tam düz olmalıdır. Skolyoz (Omurga eğriliği) omurganın, sağ ya da sol yana doğru eğrilmesi anlamına gelmektedir.

Skolyoz Nedir ?

Skolyoz aslında bir hastalık değil bir bulgudur. Nasıl ki farklı hastalıklara bağlı olarak ateş ya da ağrı gibi bulgular ortaya çıkabiliyorsa, çeşitli hastalıklar da skolyoza neden olabilir. Bu nedenle skolyoz, sağlıklı bir omurga yapısında oluşan biçimsel bir deformite olarak tanımlanabilir.

Skolyoz Tedavisi

Skolyoz, birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, farklı yaşlarda ve omurga yapısının çeşitli bölgelerinde görülebilir. İki farklı kişide aynı sebeple ortaya çıkan skolyoz, aynı şekilde seyir göstermez. Skolyozun kişilere göre değişen kendine özgü tedavi yöntemi yöntemleri vardır.

Skolyozun cerrahi olmayan, konservatif tedavisinde günümüze kadar pek çok terapötik yöntem geliştirilmiştir. Şu anda dünyanın yaygın ve etkili olarak kullandığı skolyozun üç boyutlu olarak ele alındığı yöntemlerdir. Çünkü skolyoz üç boyutlu bir deformitedir ve etkili bir tedavi için kişiye özel üç boyutlu yaklaşım gerektirir. Bu yöntemlerin başında SCHROTH YÖNTEMİ gelmektedir.

Schroth Yöntemi Nedir?

Kendisi de skolyoz hastası olan fizyoterapist Katharina Schroth özel skolyoz programları geliştirmiş ve bunu hastalar üzerinde uygulamış ve Almanya’da kendi adına bir klinik kurarak bunu bir tedavi protokolü olarak yerleştirmiştir.

Skolyoz egzersizlerinde önemli olan, standart protokollerden ziyade bireyleri ayrıntılı olarak değerlendirmek, etkilenen vücut segmentlerini, omurga hareketlerini analiz etmek, eğriliğin yerini ve açısını belirlemek ve buna uygun egzersiz ve fizyoterapi yaklaşımı belirlemektir. Çünkü Skolyoz kişilerde farklı etkiler oluşturur.

Skolyoz ihmale gelmez, bulgularınız bu yönde ise bize başvurun, değerlendirelim, uygun programı çizelim.

 

 

 

 

By | 2020-04-28T08:52:08+03:00 Nisan 10th, 2016|Makaleler|0 Comments

About the Author: